Header Image

My Baby Dolls

Hej! Satu heter jag, 35 år toppbloggare/influencer Min familj består av min man som är från Uruguay och våra åtta barn- Nicole 10 år, Vanessa 8 år, tvillingpojkarna Danilo & Jonathan 8 år (storasyster är 9 månader äldre) Olivia 5 år, Kevin 4 år, Celina 3 år Och Isabelle som föddes i oktober 2017. VÄLKOMNA in alla gamla och nya vänner! Tveka inte att lämna ett avtryck efter er <3 Det uppskattas! Vi finns också på INSTAGRAM: @mybabydolls KONTAKTA MIG: gonzalita@live.se ☆Mamma till 8 barn på 9 år☆

Det gick fort

Publicerad,

Om det inte gick fort nyss så gör det verkligen det när vardagen kickat igång.

Barnen började i skolan förra onsdagen (ja förutom Celina som började skolas in i förskoleklass redan i måndags) I torsdags blev hon sjuk efter skolan så hon blev hemma i fredags. Stackarn, inte en hel vecka gick hon.

Och nu är det söndag redan. Denna helg har gått åt att fortsätta riva badrummet och åka fram och tillbaka till återvinningen. Igår påbörjade jag projektet med kläderna…

Först var jag uppe på vinden och tog ner alla kartonger med urvuxna kläder… Ni som följt mig via video på instagram stories vet att under en veckas tid har jag gått igenom barnens garderober, en efter en. Plockat ur kläder som blivit för små. Jag brukar göra det regelbundet, varje höst, vår och sommar. Så nu tog jag ner kartongerna, kikade igenom om något passar nån av barnen och så fyllde jag i storlekar jag plockat från garderoben.

2 timmar senare, vad gör jag då? Nämen då har jag ju burit upp alla kartonger med kläder så då tar jag ner alla kartonger med våra vinterkläder och går igenom dom också. Jag vill ju gärna ligga steget före och ha koll på vinterkläderna. Vilka som kan ha förra årets och vilka som behöver nya.

Så barnen fick testa (jag var superpoppis då) och så skrev jag som vanligt en lista på vem som har vad och då vet jag vem som behöver vad?

Barnen behöver (vinterplagg ej medräknade) :

Förutom mitt ”lilla” projekt så har Andres och grabbarna rivit badrummet helt. Nu i veckan ska rör och el dras, sen ska allt kläs osv- och sen- sen får vi välja kakel och klinker och inredning ? Bästa! Hur jag än dammsuger och moppar så känns det inte rent pga. byggdamm från gipsväggar och allt. Men! Positiva tankar- det går FRAMÅT och det är huvudsaken.

Mellan allt har vi hunnit med promenader och parkhäng med barnen, och- vi har återigen börjat med fredagsmys och lördags godis ?Under sommarlovet var det ju sånt lite då och då, men dags att hoppa in i rutiner igen.

Den här lilla rackaren (gräshoppan alltså) bet Danilo i tummen så gan började blöda :-/
En kille som kämpar med att lära sig att krypa ❤️
Finaste jag vet ❤️

Dom större barnen var för coola för att låta sig fotas nånstans nära skolan ?

My dreamteam

Hur mår ni?

Hur har eran helg vart?

3 Kommentarer

  1. Hej?
    Hur långa är barnen? (ungefär)
    Ha en fin kväll

  2. Vet inte om du vet det men den där gräshoppan kallas för vårtbitare så dem bits tyvärr. ?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *