Header Image

My Baby Dolls

Hej! Satu heter jag, 35 år toppbloggare/influencer Min familj består av min man som är från Uruguay och våra åtta barn- Nicole 10 år, Vanessa 8 år, tvillingpojkarna Danilo & Jonathan 8 år (storasyster är 9 månader äldre) Olivia 5 år, Kevin 4 år, Celina 3 år Och Isabelle som föddes i oktober 2017. VÄLKOMNA in alla gamla och nya vänner! Tveka inte att lämna ett avtryck efter er <3 Det uppskattas! Vi finns också på INSTAGRAM: @mybabydolls KONTAKTA MIG: gonzalita@live.se ☆Mamma till 8 barn på 9 år☆

♡ Valentines Day ♡

Publicerad,

Ingen missade att det var alla hjärtans dag igår va? I alla fall inte om man råkade kika in på instagram 😉

Våran dag blev lugn, vi var förbi Mummu & Puua och lämnade blommor och så blev vi bjudna på gofika.
Min bror med familj var där också, barnen avgudar kusin Emma, dom lekte teater och pysslade en lång stund.

valentinesday (38)valentinesday (37)valentinesday (32)
Mästerkatten Jonathan 😀

valentinesday (31)
Kevin lekte med min gamla Polly Pocket. Kommer ni ihåg dom?

valentinesday (112)valentinesday (113)
Fika paus 🙂

valentinesday (23)valentinesday (3)
Celina med morbror Stefu 🙂

valentinesday (6)valentinesday (5)

På morgonen fick vi en massa alla hjärtans dag kort från barnen. Älskar deras glädje när dom ger bort något som dom gjort själva. ♡
Dom fick varsina PEZ och Olivia fick Kinderägg (of course) på alla hjärtans dag. Till Andres köpte jag blommor och gele hjärtan.

Igår kväll skulle jag återigen göra ett försök att se på Valentines day på kanal 4. Jag har velat se den så länge, men på något vis lyckas jag aldrig! Första gången den kom på TV satt jag bänkad och skulle kolla- och sen kom nånting emellan. Nästa gång spelade jag in den och blev avbruten varje gång jag gjorde ett försök att se den, så till slut måste A ha tagit bort den.
Och igår sändes den igen. Jag började kolla och när den där jäkla lång-pausen kommer så somnade jag ju givetvis.

I Finland heter den här dagen ”Vännernas dag”, vilket jag kan tycka är finare. Då blir det per automatik en dag som alla kan fira lika mycket på något sätt, fast man kanske inte har någon valentine.

Förut brukade jag få en stooor söt nalle (Tatty Teddy) från A just på Alla hjärtas dag. Nu sitter alla uppe på barnens hyllor. Varenda en av dom fulla med minnen och kärlek.
Jag älskar dom nallarna. Sötaste. Men alla hjärtans dag handlar ju inte om att saker.
Egentligen är ju detta en dag precis som alla andra, då man ska visa sin kärlek, uppskattning och tacksamhet.
Behöver inte kosta något.

Hade ni en fin dag?

3 Kommentarer

  1. Hur gör man en heder med bilder och text? 🙂 din är så himla fin!

  2. Verkar ha vart en toppen dag, men underbara bilder 🙂

  3. vilka kloka ord ….bra sagt

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *