Header Image

My Baby Dolls

Hej! Satu heter jag, 35 år toppbloggare/influencer Min familj består av min man som är från Uruguay och våra åtta barn- Nicole 10 år, Vanessa 8 år, tvillingpojkarna Danilo & Jonathan 8 år (storasyster är 9 månader äldre) Olivia 5 år, Kevin 4 år, Celina 3 år Och Isabelle som föddes i oktober 2017. VÄLKOMNA in alla gamla och nya vänner! Tveka inte att lämna ett avtryck efter er <3 Det uppskattas! Vi finns också på INSTAGRAM: @mybabydolls KONTAKTA MIG: gonzalita@live.se ☆Mamma till 8 barn på 9 år☆

♡ Sov gott Greta ♡

Publicerad,

I morse när jag var och lämnade barn i skolan så kom det där samtalet.
Min faster Greta har gått bort.

Danilo sa till mig att nu står Greta och knackar på himlens port. ♡ Den pojken är så full av kärlek och omtänksamhet.

Jag sov ingenting inatt. Tittade på mobilen hela tiden, undrade och tänkte om hon skulle klara natten. Det gjorde hon. Min pappa ringde dit på morgonen och en kvart senare tog hon sitt sista andetag.
Nu har hon i alla fall fått ro. Det är så man måste försöka tänka. Att hon har det bra nu.

Vi samlades på sjukhuset i förmiddags, för att ta ett sista farväl.
Jag åkte dit med Kevin och Celina, Puua och syrran.
Dom hade gjort henne fin, klätt på henne kläder som hon själv ville ha. En efter en gick alla in, sedan stod vi utanför rummet och bara pratade. (Kevin och Celina var inte i rummet)
Jag pratade och tog farväl och höll hennes hand, pussade henne på pannan. Så iskall. Bara skalet kvar av henne. Ofattbart att hon aldrig kommer att ta ett andetag igen.

RIP
Celina med min farbror Hasse.
IMG_0095
Syrran och jag tände detta ljus bredvid Greta. Och öppnade fönstret lite grann.
IMG_0104IMG_0106

Sov gott Greta.
Vaka över oss.

21 Kommentarer

  1. Beklagar sorgen. Ta hand om varandra nu. Kram.

  2. Stor kram från Söderhamn! <3

  3. Fick tårar i ögonen av detta inlägg,kanske för att det påminner mig om känslorna och tankarna kring min egna pappa som gick bort just i september år 2011. Ännu är just den här delen av september en svår tid för mig då jag alltid påminns om sorgen,men precis som du tänker jag att han vakar över mig som en ängel nu,han hade varit dålig länge och fick sedan lunginflammation och en massiv stroke,så bättre för honom att få somna in. Precis som för din faster,hur hemskt det än låter nu,i minnen finns hon alltid där. Det har varit en tröst för mig,tanken att min pappa nu är min egna skyddsängel,precis som i sången ”Suojelusenkeli”.

    Förlåt för den långa kommentaren.

    Hälsningar Annika i Borgå,Finland

  4. Det är tungt när våra kära går bort
    Tankar och kramar till er <3
    För tre år sedan idag dog min Far, har varit och satt blommor och tänt ljus till honom i minneslunden
    Kramar
    Maria i Skåne

  5. Så sorgligt men så fint att du funnits för henne Satu <3 och så fint att ni tände ljus och öppnade fönstret så fick hennes ande flyga iväg <3

  6. Beklagar sorgen!
    Stor Kram

  7. Beklagar Sorgen Satu
    hon har det bra o vakar över er.

  8. Jag beklagar sorgen 🙁

  9. Beklagar sorgen. Ni fick i alla fall träffa henne en gång till och säga farväl innan hon gick bort. Nu har ni en som vakar över er hela tiden, för det är ju det dom gör våra nära som går över till andra sidan.

    Kramar från Malmö

  10. Kramar,det gör så ont när nån år bort..
    Man får se det som att dom har det bättre där ..
    Kram Camilla

  11. Beklagar sorgen

  12. Beklagar sorgen. Kram.

  13. så tråkigt att höra
    beklagar sorgen

  14. Beklagar sorgen! Kram

  15. mummu till mybabydolls.se

    Satu.. vi vet att Greta vakar över oss, och det gör, att vi mår mycket
    bätre.Vila i fred, våran älskade lilla Greta. Vi tar hand om varadra, som som du sa till oss.RAKASTAN.

  16. Många varma kramar till dig och dina nära!

  17. Tänker på dig o din familj. Kram.

  18. Beklagar sorgen. Tänker på er. Kramar

  19. Varma kramar från mig i Skåneland till er alla i er sorg <3

  20. Beklagar er sorg, ta hand om varandra!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *